Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Kańczudze

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?


wyniki

2017

 • W roku 2017 udało nam się tylko pozyskać ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparcie finansowe w wysokości 6 300, 00 zł na zakup książek w ramach Programu "Literatura i czytelnictwo. Priorytet 2: Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek".
 • Książki do naszego księgozbioru zakupiłyśmy także ze środków finansowych wpłaconych przez czytelników za przetrzymanie książek. Kwota ta wynosiła ponad 900 zł.

2016

 

 • W roku ubiegłym udało nam się pozyskać środki finansowe z Instytutu Książki z Programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2016”. Celem programu jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez ich wyposażenie w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z zasobów cyfrowych, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich online. W ramach programu finansowane są zadania dla trzech grup wnioskodawców. Wystąpiliśmy z wnioskiem do zadania z drugiej grupy wnioskodawców czyli : Nie posiadających elektronicznego katalogu książek udostępnionego online oraz automatycznego wypożyczania zbiorów . Otrzymaliśmy maksymalną kwotę dofinansowania 30 tys. zł. W ramach programu zakupiliśmy 3 zestawy komputerowe z pełnym oprogramowaniem dla pracowników oraz 4 laptopy dla czytelników. Od organizatora otrzymaliśmy również dotację celową 3 600 zł na zakup zestawu komputerowego przeznaczonego do prac w wypożyczalni.
 • Od wielu lat bierzemy również udział w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Literatura i czytelnictwo”. Priorytet 2: Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek”. W ramach tego programu otrzymaliśmy w 2016 roku 6 300 zł dotacji na zakup nowości wydawniczych.

 

2015

 

 • Nasz Biblioteka brała udział w programie Akademia Orange dla Bibliotek. W roku 2015 otrzymaliśmy 3 898,01 zł dotacji na utrzymanie łączy internetowych oraz opłatę abonamentową za Internet w tym 1% na zakup materiałów edukacyjnych.
 • Od wielu lat bierzemy również udział w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Literatura i czytelnictwo”. Priorytet 2: Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek”. W ramach tego programu otrzymaliśmy w 2015 roku 6 300 zł dotacji na zakup nowości wydawniczych.

2014

 

 • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Kańczudze wzięła udział w Programie Biblioteki Narodowej  „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek”,

 Zakup książek na kwotę 5 100 zł zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Celem programu jest wzbogacenie i odnowienie księgozbioru bibliotek publicznych w tym księgozbiorów dla dzieci.

 • Drugi program, w jakim braliśmy udział to Program Orange dla Bibliotek. W ramach programu Orange dla Bibliotek wspierane są biblioteki w przemianie w nowoczesne, wielofunkcyjne centra informacji, kultury i edukacji. Dotacje na internetyzację oraz działania edukacyjne sprawiają, że stają się one właśnie takimi miejscami i zyskują nowych użytkowników. Orange Polska - wypełniając misję społeczną - chce, aby Internet stał się narzędziem pracy polskich bibliotek publicznych  także tych, które z przyczyn technicznych i ekonomicznych pozbawione były dotychczas takiej możliwości, a także, aby użytkownicy bibliotek publicznych mieli zapewniony nieodpłatnie dostęp do Internetu. Zaproponowała wsparcie bibliotek publicznych poprzez podłączanie placówek bibliotecznych (prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego) do Internetu. W roku bieżącym otrzymaliśmy dotację na opłatę połączeń internetowych w wysokości 7 389,00 zł.                                                                                                                                                  
 • Nasza instytucja przystąpiła również do projektu Spotkania z pasjami. W ramach grantu od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Orange realizuje projekt edukacyjno-animacyjny dla seniorów.
  Spotkania z pasjami to innowacyjny projekt, wykorzystujący nowe technologie i Internet do aktywizacji społecznej osób starszych. Inicjatywa zakłada przeprowadzenie na żywo 12 cotygodniowych spotkań online, w których uczestniczyć będą osoby znane z telewizji, specjaliści oraz ludzie starsi, realizujący swoje pasje. Podczas spotkań można zadawać pytania prowadzącym za pomocą specjalnie przygotowanego czatu.

 

 • Następny projekt, który pozwolił dzieciom spełnić marzenia, które w „dorosłym świecie” wydają się nierealne a dzięki uczestnictwu mogły zobaczyć, że świat jest ciekawszy, a niemożliwe staje się możliwym.  W ramach Tygodnia Akademii Orange   (24 maja – 1 czerwca) zaprosiliśmy naszych młodych czytelników do akcji „Kultura uskrzydla” inspirowanej twórczością Jana von Hollebena – fotografa. Dzięki pobudzeniu wyobraźni  i zmianie perspektywy (dosłownie i w przenośni) uczestnicy mogli osiągnąć, co tylko chcą: latać, walczyć ze smokami, zostać superbohaterem, czy astronautą. Wykonaliśmy serie uskrzydlonych zdjęć, które wzięły udział w konkursie.
 • Program „Otwarta firma”

            W dniach 17-23 listopada 2014 roku po raz siódmy został zorganizowany w                                     Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 143 krajach świata. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. Celem ŚTP jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. Nasza Biblioteka była również uczestnikiem tego programu pilotowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. 

 

2013

 • W ramach Programu  Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek”, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Kańczudze otrzymała kwotę 5 100 zł. W tym 1/3 dotacji przeznaczona jest na zakup nowości dla dzieci i młodzieży.

Celem programu jest wzbogacenie i odnowienie księgozbioru bibliotek publicznych w tym księgozbiorów dla dzieci.

 • Drugi program w jakim bierzemy udział to Program Orange dla BIbliotek. W ramach programu Orange dla Bibliotek wspierane są biblioteki w przemianie w nowoczesne, wielofunkcyjne centra informacji, kultury i edukacji. Dotacje na internetyzację oraz działania edukacyjne sprawiają, że stają się one właśnie takimi miejscami i zyskują nowych użytkowników. Orange Polska - wypełniając misję społeczną - chce, aby Internet stał się narzędziem pracy polskich bibliotek publicznych  także tych, które z przyczyn technicznych i ekonomicznych pozbawione były dotychczas takiej możliwości, a także aby użytkownicy bibliotek publicznych mieli zapewniony nieodpłatnie dostęp do Internetu. Zaproponowała wsparcie bibliotek publicznych poprzez podłączanie placówek bibliotecznych (prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego) do Internetu.

W roku bieżącym otrzymaliśmy dotację na opłatę połączeń internetowych w wysokości 9 204, 21 zł.

 

W ramach projektu Link do Przyszłości wzięliśmy udział w konkursie zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która realizuje Program Rozwoju Bibliotek.

Biblioteka nasza zorganizowała spotkanie z młodym z młodym profesjonalistą . Zaproszonym gościem był pan Karol Kozimor, młody przedsiębiorca, który obecnie zajmuje się tworzeniem aplikacji mobilnych, urządzeń i akcesoriów działających na urządzeniach Apple.

Nasza instytucja przystąpiła również do projektu Spotkania z pasjami. W ramach grantu od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Orange realizuje projekt edukacyjno-animacyjny dla seniorów.
Spotkania z pasjami to innowacyjny projekt, wykorzystujący nowe technologie i Internet do aktywizacji społecznej osób starszych. Inicjatywa zakłada przeprowadzenie na żywo 12 cotygodniowych spotkań online, w których uczestniczyć będą osoby znane z telewizji, specjaliści oraz ludzie starsi, realizujący swoje pasje. Podczas spotkań można zadawać pytania prowadzącym za pomocą specjalnie przygotowanego czatu.

 

 

 

 

 

Biblioteka Narodowa
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
w Rzeszowie

Urząd Miasta i Gminy
w Kańczudze

Dzienniki Ustaw
Ośrodek Kultury Miasta i Gminy Kańczuga

Licznik odwiedzin: 54024